Než se seznámíte s jednotlivými řadami skenerů, bylo by dobré stanovit a objasnit názvosloví týkající se problematiky skenování.
Kalibrační etalón - objekt pro ověření přesnosti zařízení. Skládá se z několika precizních koulí, jejichž průměry, tvarovost a vzájemné vzdálenosti byli přeměřeny v akreditované laboratoři na zařízení řádově přesnějším než optické skenery.
Přesnost - obvyklá hodnota průměru koule naměřená na kalibračním etalónu. Výrobce udává obvyklou hodnotu napříč skenery stejného typu. Zařízení je dodáváno s kalibračním certifikátem, kde je uveden průběh měření a hodnoty, kterých bylo dosaženo na konkrétním zařízení. Přesnost by měla být o řád vyšší než je její požadovaná (předpokládaná) hodnota.
Objemová přesnost - hodnota získaná na základě měření vzdáleností mezi koulemi kalibračního etalónu. S rostoucím rozměrem i tato hodnota roste o daný přírůstek, který je možné minimalizovat integrovanou nebo externí fotogrametrií a Accu Kitem (fotogrametrickou sadou - kalibračními tyčemi).
Rozlišitelnost - směrodatné jsou zejména minimální doporučené rozměry typizovaných prvků jako jsou: pin, díra, výška schodku a tloušťka stěny (rozměry byly stanoveny pro pracovní vzdálenost 30 cm).
Rozlišení sítě - vzdálenost mezi body sítě (lze softwarově ovlivnit).
Pracovní vzdálenost - vzdálenost od snímaného povrchu.
Certifikace - tzv. acceptance test, certifikace skeneru vázaná na normu VDI/VDE 2634 část 3, popř. doplněna ISO 10360. Výstupem je certifikační protokol.
VDI/VDE 2634 část 3 - norma pro optické 3D měřící systémy - vícepohledové systémy založené na plošném skenování.
ISO 10360 - GPS - přejímací a periodické zkoušky souřadnicových měřících strojů.
Recertifikace - opakovaně provedená certifikace po určitém časovém úseku.
Kalibrace - uživatelské ověření přesnosti skeneru prováděné na certifikovaném kalibračním objektu dodávaném společně se zařízením.
Hlavní kategorie
Informace
Všechna práva vyhrazena (c) 2025 - TOP TECH s.r.o.
Tvůrci webu: snadnacesta.eu