Úvodní stránka

Novinky a články

Jak importovat poháněný nástroj do tabulky nástrojů?

Jak importovat poháněný nástroj do tabulky nástrojů?

10.07.2024 - Natálie


Postup importování a nastavení poháněného nástroje pro sousružnicko-frézovací centrum do tabulky nástrojů.


Pro tuto ukázku použijeme model, který jsme obdrželi od výrobce poháněných nástrojů ve formátu STP. Jedná se o radiální, oboustranně poháněnou frézovací hlavu.

Po importu souboru STP do SOLIDWORKS začneme tím, že pro frézovací hlavu vytvoříme souřadný systém, na který budeme daný model ukládat do souboru STL.

Souřadný systém tohoto poháněného nástroje je vhodné zorientovat stejně jako upínací souřadný systém revolverové hlavy soustruhu. Pokud bude orientace souřadného systému jinak, bude třeba pomocí hodnot natočení orientovat nástroj do správné pozice přímo v tabulce nástrojů SoliCAMu.

Orientaci souřadného systému upínače už známe, přejdeme tedy k jeho definici pomocí funkce SOLIDWORKS. Souřadný systém vytvoříme přesně tam, kde je zamýšlený upínací bod.

 

Dále přejdeme k tvorbě souřadných systémů pro upnutí obráběcího nástroje do poháněného držáku. V tomto případě je potřeba hlídat jediný směr systému, a tím je osa Z. Tu nasměřujeme dovnitř držáku tak, abychom měli obráběcí nástroje dobře orientované a nemuseli následně pomocí natočení orientaci nástrojů opravovat.

 

Nyní je frézovací hlava připravená na import do tabulky nástrojů. Z předchozích článků může zvolit dvě metody importu. Pro tento případ použijeme rychlejší metodu a to „Importovat sestavu nástroje z CAD“ přímo do naší tabulky nástrojů.

Otevřeme si tedy naši tabulku komponent nástrojů a pomocí tlačítka importu se přesuneme do okna s generováním nástrojů ze sestavy.

Zde vygenerujeme frézovací nástroj a přiřadíme vhodný souřadný systém pro následné upnutí do revolverové hlavy.

Potvrdíme a přesuneme se k nastavení bodu upnutí pro frézovací nástroje.  V kartě „Propojení“ budeme muset nadefinovat upínací body.

Pomocí doplňkového modulu v SolidCAM Utilities otevřeme funkci „Matice souřadného systému“ a zjistíme hodnoty posunutí a rotace mezi souřadnými systémy. Jako zdrojový souřadný systém použijeme upínací systému držáku. Zjištěné hodnoty přepíšeme do tabulky nástrojů.

Tak, aby byl nástroj dobře nadefinován pro SolidCAM, musíme v sekci pohonná jednotka zvolit možnost „Vlastní pohon“. Dále máme možnost tuto jednotku pojmenovat, nastavit minimální a maximální otáčky a výkon.

Stejným postupem nadefinujeme i druhý spoj na opačné straně frézovací hlavy.

Nyní můžeme přistoupit ke kompletnímu sestavení nástroje. Otevřeme si tabulku sestav nebo můžeme definovat nástroj přímo v tabulce projektu.

Zvolíme první nástroj, který budeme chtít upnout do frézovací hlavy a přemístíme ho do naší tabulky. V tomto případě použiji válcovou frézu. V tabulce komponentů najdeme naší frézovací hlavu a pomocí pravého tlačítka myši a výběru možnosti „Přidat nad“ umístíme válcovou frézu do struktury nástroje.

Válcová fréza se automaticky umístila do našeho nadefinovaného bodu umístění Spoj1.

Nyní provedeme přidání druhého nástroje. Zvolíme kulovou frézu a opět pomocí pravého tlačítka myši zvolíme možnost přidat pod položku „Frézovací_hlava“.

Nástroj se automaticky vloží do volného upínacího bodu, v našem případě Spoj2.

Nyní můžeme u našich nástrojů libovolně volit např. vyložení nástroje, řezné podmínky atd., tak jak jsme zvyklí u klasických nástrojů.

Poté nám zbývá umístit sestavu nástrojů na pozici v revolverové hlavě a máme hotovo.

 

Autor článku: Natálie

Zpět nahoru