Úvodní stránka

Novinky a články

Import svěráku ze SOLIDWORKS do tabulky upínačů

Import svěráku ze SOLIDWORKS do tabulky upínačů

15.01.2025 - Natálie


 

Příprava modelu na import do tabulky a následná definice upínače v projektu SolidCAM.


V dnešním článku si ukážeme, jak dostat svůj model svěráku do tabulky upínačů v SolidCAM.

Nejprve si připravíme náš model na import do tabulky. Je zapotřebí vytvořit upínací body (souřadné systémy tak, abychom měly co nejméně práce s definicí upínače v našem projektu SolidCAM).

První souřadný systém vytvoříme pro spojení svěráku se stolem stroje. Záleží na Vás, kam si tento upínací bod umístíte. V tomto případě to bude na střed spodní části svěráku.

Nyní si svěrák připravíme v SOLIDWORKS tak, že přemístíme čelisti do výchozí pozice "do rozevření 0".

 

Další souřadný systém budeme tvořit pro definici umístění čelistí. V tomto případě si ukážeme nejjednodušší postup, kde vytvoříme jeden souřadný systém pro obě čelisti. Pokud byste věděli, že budete mít na svěráku výměnné čelisti, je lepší si vytvořit souřadné systémy dva, a to v bodě, kde víte, že bude stejný pro různé čelisti. To si ukážeme v dalším článku.

Souřadný systém jsme si tu zvolili na středu na horní ploše pro lepší ukázku. Směr os jsme dodrželi přesně tak, jako jsme si zvolili první souřadný systém pro spojení se stolem. Souřadné systémy doporučuji pro lepší přehled přejmenovávat při následném importu.

Otevřeme si tu tabulku komponentů, do které chceme jednotlivé díly svěráku importovat. V tabulce nástrojů poté klikneme na tlačítko „Importovat sestavu z nástroje CAD“.

Otevře se nám úvodní tabulka importu, kde zvolíme možnost „Generovat jako upínač“.

Nyní se vám naimportuje model upínače a roztřídí se podle jednotlivých komponentů na základě struktury zdrojového modelu.

Jednotlivé komponenty lze ručně přetahovat nebo v případě, že budete chtí sloučit více komponentů do jednoho, lze to udělat přímo v této tabulce výběrem daných komponentů použitím pravého tlačítka myši  možností  „Sjednotit jako upínač“.

Všechny komponenty je také možné přejmenovat.

Poté můžete přiřadit charakteristiku komponentu o kterou se jedná - upínač nebo čelist.

Nyní je důležité přiřadit jednotlivým komponentům souřadné systémy, které jsme si vytvořili. Pro tělo svěráku je to první souřadný systém, pro obě čelisti použijeme druhý souřadný systém.

Po přiřazení souřadných systému potvrdíme tlačítkem „Ok“.

Nyní si jednotlivé komponenty přetáhneme do naší tabulky nástrojů, kde si můžete přidat i vlastní složky.

Následně se zaměříme na nastavení hlavní části svěráku, kde je potřeba nadefinovat spojovací body s čelistí.

První spojovací bod se nám vytvořil automaticky. Pomocí dvojkliku na text si tento spojovací bod přejmenuji jako „Pevný",  pro lepší orientaci. Poté je zapotřebí určit posun a rotaci vůči našemu základnímu souřadnému systému a spojovacímu bodu. Pro ulehčení práce je zde tlačítko, ve kterém zadáte hlavní i podřízený souřadný systém a hodnoty se Vám vypočtou automaticky bez nutnosti zadávání.

Nyní pokročíme ke tvorbě druhého spojovacího bodu pro volnou čelist. Vytvoříme tedy nový bod – v našem případě to bude "Spoj s lineární osou", protože potřebujeme, aby se bod hýbal v určité ose.

Opět si pro lepší orientaci přejmenujeme osu jako „Volná“. Dále přejdeme k nastavení této lineární osy přes tlačítko „Data os“. Zde je nejdůležitější nastavit správný vektor osy, v našem případě se jedná o osy Y. Vzhledem k tomu, že se nám bude pohybovat v záporných hodnotách osy, je zapotřebí nastavit vektor se znaménkem mínus (X, Y, Z) = (0,-1,0). Dále si zde můžete nastavit min a max limit této osy, která simuluje maximální rozevření svěrák. V případě, že byste v budoucnu chtěli upnout obrobek, který porušuje tento limit, SolidCAM Vás na to upozorní.

                      

Po vytvoření této lineární osy přejdeme k zpětnému sestavení svěráku pomocí tabulky sestav, kde si otevřeme naše vytvořené části svěráku z potřebné tabulky komponentů.

Pokračujeme tím, že si natáhneme hlavní část svěráku „Tělo“, poté přetáhneme „Pevné čelisti“ pod tento komponent a vybereme bod upnutí „Pevný“.

To samé uděláme s „Volnou čelistí“, kde vybereme jako spojovací bod naši lineární osu „Volná“.

Pokud najedeme na nejvyšší strukturu svěráku, máme v naší tabulce možnost nastavit hodnotu rozevření svěráku.

V případě, že byste nastavili hodnotu, která je mimo rozmezí Vašeho nastavené limitu u lineární osy, zobrazí se tato hodnota červeně.

Nyní můžeme náš naimportovány svěrák použít v našem projektu.

Postup nové definice svěráku najdete v tom článku: ZDE

Autor článku: Natálie

Zpět nahoru